Bireysel Eğitimler

KOÇLUK EĞİTİMLERİ >Ebeveyn Koçluğu

Ebeveyn koçluğu, anne babalara çocuklarıyla daha kaliteli iletişim kurmaları konusunda destek olunan koçluk türüdür. Amacımız ebeveynlerin bir takım koçluk becerileri ile ilişkilerinde bu becerileri kullanmasıdır.

Anne babaların kendi iç seslerini bulmaları, kendi yaşam amaçlarını ve değerlerini keşfetmeleri amaçlanmaktadır. Anne babalar genellikle çocukları ile yaşadıkları bir problemden dolayı bir koçun desteğini isteyebilirler. Ebeveyn koçu öncelikle anne babanın birey olarak farkındalığını artırmak için çalışır.

Koçluk sürecinde ailenin başarı tanımı ne? Ve çocuktan neler bekliyorlar? Bunların ortaya konması sağlanır. Bazen bu süreçte anne babalar, ortak başarı tanımlarının olmadığını çocuktan farklı beklentileri olduğunu fark edebilirler.

Koçluk çalışmaları sürecinde yaşam çemberi, değerleri netleştirmek, yaşam amacını bulma ve buna benzer çalışmalarla anne babanın kendi başarı tanımlarını bularak ortak bir ebeveynlik tutumu geliştirmelerine yardımcı olunur.

Programın içeriğinde özellikle anne babanın ilişkilerinde iletişimin tıkandığı alanlarla ilgili de farkındalık yaratılır. İlişkilerin kalitesi ve iletişimleri arttıkça çocuklarıyla daha kaliteli ilişki içine girdiklerini fark ederler. Böylece sağlıklı iletişim birlikte sorun çözme becerisi geliştirir. Program boyunca anne babaların farkındalığı artar ve kendi çocuklarına karşı yeni bakış açısı ve tutum geliştirirler. Çocuğun farklı bir birey olduğunu kabul ederler.

Anne babaya etkili dinleme becerisi kazandırılır. Daha önce yaşanan problemlerde, çocuğu veya kendilerini suçlayan anne babalar artık ‘Biz ne istiyoruz? Nasıl daha mutlu olabiliriz?’ sorusunun cevabına odaklanırlar. Çocuklarını yargılamayan, çocuğun adına tek taraflı çözüm üretmeden iletişim kurma becerisi gelişen anne-babaların çoğalması bu programın esas amacıdır.
PROGRAMIN İÇERİĞİ

1-Nlp temel
2-Koçluk nedir?

Uyum ve bağ kurma
Danışanı nasıl tanıyabiliriz?
Empatik dinlemenin gücü
Krirtik gedik
Güçlü sorular
Güçlü gözlemler
Güçlü ricalar
Yapılandırma
3-Bebeklikten itibaren çocuğun gelişim dönemleri;
(Bu bölüm doğumdan itibaren ele alınıp üniversite ve meslek seçimi aşamasına kadar geçen süreyi kapsar)

ebeveyn koçluğu programı 4 gündür,
ilk gün temel nlp programı ile başlar.